Ülevaate andis Mirtel Org

Taustafoto: Stenbocki maja. Ivar Leidus, 2013

Reedel, 1. novembril võtsid ligikaudu viiskümmend Skytte ja teiste instituutide tudengit osa mitmekülgsest õppepäevast Tallinnas. Avaliku halduse õppeaine raames külastati mitut avalikku institutsiooni, millega oldi varem loengutes põgusat tutvust tehtud. Kuna seltskond oli suur, jagati rühm kaheks. Alljärgnev võtab kokku ühe rühma kogemused.

Õppijatele algas päev vihmasel Toompeal asuvas õiguskantsleri büroos, kus neid tervitasid ettevõtluskeskkonna osakonna juhataja Evelin Lopman ja kontrollkäikude osakonna juhataja Indrek-Ivar Määrits. Pooleteisetunnise loengu käigus tutvustati tudengitele õiguskantslerit kui institutsiooni, selle olulisust ühiskonnas ja sealsete töötajate kohustusi. Koosviibimise keskseks teemaks kujunes aga põhiseaduslikkuse järelevalve, millega tagatakse õiguslik kaitse kõikide inimeste jaoks. Esitlejad tõid ka värvikaid näiteid enda igapäevatööst, mis tekitasid õpilastes uudishimu – seda võis järeldada rohketest küsimustest.

Tudengid Vabariigi Valitsuse pressiruumis.

Eranditult kõik teemad, mida õiguskantsleri büroos käsitleti, olid vägagi huvipakkuvad ning pakkusid näiteid selle kohta, kui mitmekesiseid teadmisi töö õiguskantsleri büroos nõuab. Seetõttu pole imestada, et osa töötajatel on kõrgharidus eri erialadel. Näiteks oli üks kõnelejatest nii õigusteaduse kui ka psühholoogia taustaga.

Peale lõunapausi suunduti Stenbocki majja, kus peale turvakontrolli läbimist tutvustas riigikantselei strateegiadirektor Mari-Liis Sööt tudengitele sealset Riigipeade ruumi. Hiljem istuti maha Vabariigi Valitsuse kantselei ruumis, kus praegugi toimuvad igal nädalal valitsuse ja kabinetiistungid. Vaatluse alla võeti strateegilise sihte kujundava strateegiabüroo ning koostöö ja -loome olulisus. Samuti oli tudengitel võimalik lahendada Nursipalu kaasust ja välja pakkuda variante, kuidas olukorda kõigi osaliste jaoks võimalikult valutult lahendada. Arutleti ka selle üle, kuidas taastada inimeste usaldus riigi ja selle ametnike vastu.

Tudengid Vabariigi Valitsuse kantselei ruumis.

Sisuka õppepäeva viimane külastus viis õppijad Tallinna Strateegiakeskusesse. Seal võttis neid vastu linna strateegiadirektor Raido Roop, kes tutvustas tudengitele avaliku sektori kulu- ja tuluallikaid ning Tallinna juhtimissüsteemi. Põhjalikult käsitleti strateegilist planeerimist ja selle alla kuuluvat viit strateegilist sihti ning planeerimisega kaasnevaid väljakutseid, seda peamiselt just pealinnas. Näiteks käsitleti Tallinna haigla planeerimist, 15 minuti linna teooriat ning igapäevast pendelrännet Tallinna ja selle läheduses paiknevate asulate vahel. Lisaks kõneleti Tallinna 2035. aasta arengustrateegiast, pealinna autokeskse planeerimisega seotud probleemistikust ja Ülemiste kvartali arenduskavast.

Minu kui geograafia eriala tudengi jaoks oli strateegiakeskuses käik põnev, sest seal sai aimu sellest, kuidas lahendatakse praktiliselt teemasid, mida geograafia bakalaureuseõppe tudengid ülikoolis teoreetiliselt õpivad. Üks teema, mis mind kõige rohkem kõnetas, oli arutelu Tallinna autokesksuse vähendamise üle. Kuigi olemasolevat muuta on päris keeruline, on võimalik siiski üht-teist ära teha. Näiteks on välja pakutud “Pargi ja reisi” idee, mis näeb ette, et inimesed, kes tulevad Tallinnasse tööle linnalähedastest piirkondadest, pargivad pealinna sõites auto linna äärde, et siis ühissõidukiga edasi sõita.

Oli hariv ja vaheldusrikas koolipäev!


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga