Kätte on jõudnud uus aasta, mis toob lisaks maksutõusudega kindlasti ka palju muud huvitavat. Riigiteaduste Seltsi Poliitikalabor on võtnud endale kohustuseks teha uue aasta kohta ennustusi.

  1. 2024 toob NATO-sse uue riigi – Rootsi. Türgi parlamendi väliskomisjon andnud Rootsi liitumisele rohelise tule. Poliitikalabor ennustab, et hiljemalt märtsiks on kogu Läänemeri kaitstud ehk Läänemerest saab NATO lomp.
  2. Aasta alguses on oodata Taiwani presidendivalimisi. Lisaks KMT (Guomindang) kandidaadile Hou Yu-ihile ja DPP (demokraatlik progressiivne partei) kandidaadile William Lai Ching-tele kandideerib Taiwani Rahvapartei (TPP) karismaatiliselt veider kandidaat Ko Wen-je. Võit selles võidujooksus on aga päris keeruline. Hoolimata sellest, et KMT ja DPP kandidaadid on praegu ees, on nende toetus peaaegu võrdne, seega võidab see, kes suudab ennast paremini rahvale müüa. Mida ühe või teise kandidaadi võit tähendaks? Lihtsustatult öeldes on KMT pooldanud Hiina ja Taiwani suuremat majanduslikku koostööd. DPP on rõhutanud ohtu, mida Hiina Taiwanile kujutab. TPP on jõudsalt arendanud oma establishment’i-vastast hoiakut ja on noorte tugeva toetusega. Võime küll mõelda, et taiwanlased muretsevad kõige rohkem enda suveräänsuse pärast, aga veel suurem on nende mure demograafilise kriisi, noorte töötuse ja energiaallikate üle. Samuti pole Taiwani mehed rõõmsad, et alates 1. jaanuarist pikendatakse kohustuslikku ajateenistust. Poliitikalabor ennustab, et võidab kandidaat, kes suudab sõnastada kõige paremini taiwanlaste argimured.
  3. Kevadel on tulekul Venemaal presidendivalimised. Vladimir Putin on juba teatanud oma kavatsusest valimistel üksikkandidaadina osaleda. Kokku osaleb valimistel 28. detsembri seisuga 33 kandidaati. Nende seas on nii bloggereid kui ka teiste valdkondade inimesi. Ksenija Sobtšak on seekord mängust väljas – ta on nüüd lisaks venekodakondsusele saanud ka Iisraeli kodakondsuse. Iisraeli kodakondsus on juba kaks aastat järjest olnud populaarne asi venelaste seas. Navalnõi aga viibib praegu Põhja-Venemaal, seega ei saa me teda valimistel näha. Kaugele ei jõua ka paljud teised kandidaadid, keda on juba mitu korda kutsutud prokuratuuri. Venemaa maksuametil pole keeruline kutsuda kedagi enda juurde kontrollimisele. Valimiste kulgu võib muuta vaid see, kui Vladimir Iljitš isiklikult otsustab ise oma mugavast mausoleumist üles tõusta ja hääletama minna. Peskov on veel suvel maininud, et “Meie (Venemaa) presidendivalimised ei ole just demokraatia, need on kallis bürokraatia. Hr Putin valitakse järgmisel aastal tagasi enam kui 90 protsendiga häältest.” (Meduza 2023). Poliitikalabor ennustab, et 146% venelastest valib enda uueks presidendiks vanamehe nimega Vova.
  4. Parempoolsed on veel vähem populaarsed. Parempoolsed ei suuda ennem Euroopa Parlamendi valimisi ennast kokku võtta ja leida üles seda tühimikku Eesti poliitmaastikul, millest nad kogu aeg räägivad. Parempoolsete arvates on kõik Eesti erakonnad kaldunud vasakule poole, kuid kui vaadata uuringuid, siis pigem kalduvad meie erakonnad skaalal paremale poole ning see tendents on peale Ukrainas alanud sõda veelgi süvenenud, sest kaitsevajaduse toonitamine on paratamatult parempoolne poliitika. Poliitikalabor ennustab, et parempoolsetel ei õnnestu ka 2024. aasta valimistel põhjendada korralikult oma nišši vajalikkust ja tähtsust.
  5. Näeme Keskerakonna lõhenemist. Peale Kõlvarti valimist Keskerakonna juhi kohale ja Jüri Ratase kaotust, on tunda Keskerakonna ridades kerget rahutust. Kuulduste järgi kaalutakse suurema seltskonnaga mõnda teisse parteisse üle minekut. Kuna ees on Euroopa Parlamendi valimised, siis me näeme rahutuse lõpptulemit ilmselt 10. aprillil, mil algab kandidaatide registreerimiseks esitamine. Selleks hetkeks peaksid erakondade read sirged ja selged olema. Keskerakonna hetkeseis on kehvake- võlad kurguni, Riigikogus vähe kohti, reiting madal. Eks me näe, kas ja kuidas suudab Keskerakond oma seisu tuleval valimisaastal parandada, eriti kui erakonna kunagine esimees Jüri Ratas käib ringi ning räägib, kuidas erakonna EP valimiste täht Yana Toom ei peaks uuesti kandideerima. Poliitikalabor ennustab segadust Keskerakonna ridades.
  6. Isamaa läheb uude aastasse erakordselt suure poolehoiuga. Isamaa reitingu kiire tõusu taga on Kaja Kallase idavedude skandaal ja Keskerakonna esimehe vahetus, mis osa mõlema erakonna valijaskonnast Isamaa poole suunas. Nagu meie eeskujud Poliitikagurust oma aastalõpu saates ütlesid, saabus Ida-vedude skandaal 6 kuud liiga hilja, et 2023 Riigikogu valimiste tulemusi mõjutada ning paar kuud liiga vara, et ilmselt mitte EL-i Parlamendi valimisi väga palju mõjutada. Eks me näe, kas Isamaa kõrge reitingu hoog ulatub 6.-9. juunini. Kõik oleneb sellest, kas nad suudavad ennast oma opositsioonipartnerist EKRE-st piisavalt palju eemaldada ja nende obstruktsiooniga riigikogus mitte kaasa minna. Reinsalu on viimastel aegadel säranud ja ilmselt kandideerib ka EP valimistel, aga me ennustame, et reaalsuses ta EL-i Parlamenti ikkagi ei jõua, sest Eestis on tema perspektiivid palju suuremad kui kaugel Brüsselis ja Strasbourgis. Poliitikalabor ei näe ette Isamaa suurt võitu EP valimistel.
  7. Aastal 2024 vahetub NATO peasekretär. Paljud spekuleerivad, kes võiks olla Stoltenbergi järglane. Vaatamata sellele, et kõik ennustavad, et kõnepuldi võtab üle Hollandi endine peaminister Mark Rutte, ei saa meie kallis väike riik sellest mängust väljas olla. Kaja Kallas on juba maininud, et on valmis proovima ennast peasekretäri rollis. Küll aga on Siim Kallas öelnud, et parem oleks, kui ta tütar ikka Eestisse jääks. Kas NATO on valmis naisjuhi jaoks? Kindlasti on, aga positsioonile sobiks kõige paremini vist von der Leyeni koopia ehk tugev ja külmavereline naine hea kaitsevaldkonna taustaga. Poliitikalabor ennustab, et uueks peasekretäriks võib saada ükstapuha kes, aga mitte teie naaber (kui ta ei ole just mõni riigi endine peaminister), aga kindlasti see mees või naine on kõikide meie jaoks veel must hobune.
  8. Yana Toom continues to girl boss– lisaks trammile saab ta ka bussi. Yana Toom on viimaste aastate jooksul suutnud ennast suruda Kopli inimeste südameisse. Yana ja tema EP erakonna RENEW plakatiga trammi on näha igapäevaselt Pealinna tänavatel sõitmas, nii et see ei oleks väga suur üllatus, kui me hakkame Yana nägu näiteks Tallinn-Narva busside või linnaliinibussi 60 Priisle-Kesklinn peal nägema. Poliitikalabor ennustab, et hoolimata Ratase tahtest, otsustab Yana Toom ikkagi kandideerida ning ta teeb seda stiilselt uue bussiga.
  9. Nüüd, kui Toomas Hendrik Ilves tähistas on 70. juubelit ning lahutas oma lätlannast abikaasast Ieva Ilvesest, ennustame me, et Eesti poliitikud hakkavad vaatama lõuna asemel põhja poole. Võibolla leiab Mailis Reps, kes samuti kunagi lätlasega abielus oli, endale just soomlase, kellega leivad ühte kappi panna. Poliitikalabor ennustab ühte abielu Eesti poliitiku ja soomlase vahel.
  10. Kuna aina rohkem riike on huvitatud Aasia piirkonnast, ennustab Poliitikalabor, et järgmisel Eurovisioonil Malmös osaleb ka mõni Euroopa K-pop bänd.
  11. Poliitikalabor ennustab, et Verka Serduška tuleb välja Palestiina pooldajana 2024. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel.
  12. Poliitikalabor ennustab, et Ratas liitub Isamaaga.
  13. Poliitikalabor ennustab, et Eesti e-riigi tehisintellekti Kratirakendused võtavad meie riigi 2024. aasta 13. detsembriks üle.

Poliitikalabori tiim soovib omalt poolt head uut aastat ja palju mahlakaid poliitskandaale!


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga