!Tegu on pilatekstiga! Tekst ei väljenda Riigiteaduste Seltsi arvamust!

Riigikogu akende taga kallab ja vihmanired jooksevad mööda akent alla. Paja Pallas, Pevgeni Possinovski ja Pendrik Pohannes Perras istuvad maha ja hakkavad Peesti riigi eelarvet arutama. Paja ja Pevgeni on kogenud eelarve arutajad ning teavad täpselt, kuidas asjad peaksid käima, kuid Pendrik on laua ääres uus nägu. Pallas ja Possinovski teavad, et kõige parem viis asju arutada on tassitäie kohviga. Õnneks said nad oma kalli ja armsaks saanud Jura kohvimasina tagasi. 

Pallas võtab kotist välja paki küpsiseid kirjaga “Топленое молоко”, ning kiidab oma meest, kes need talle hankis. Pevgeni uurib kohe, et ega Pajal veel Greenfieldi teed pole? Pevgeni elas väga valusalt üle vene kaupadele müümise keelustamise, sest tema lemmikteepakid kadusid poeriiulitelt. Õnneks alustas Paja Riigikogu naiste vetsus salajast äri teepakkidega, mida Paja mees salaja üle piiri tõi. Paja raputab pead ning ütleb, et ta pidi peale skandaali kahjuks äri kinni panema.

Eelarve dokument tehakse lahti ning arutlus algab. Paja uurib, mida teised arvavad ideest panna riigikogulaste riigirahade eest liisitud autode automaksud samuti riigieelarvesse, sest tegemist on ju tööautodega ning Riigikogu liikmed peavad igal neljandal nädalal täitma teisi rahvaesindaja ülesandeid nagu valijatega kohtuma sõitmine. Pevgeni ja Perras kiidavad mõtte heaks.

Kostub koputus uksele ja ruumi astub Püri Patas tort käes. “Oh! Vabandust, ma loodan, et ma ei sega, ma pean külmkapist oma joogid võtma ja autosse viima”, sõnab Püri. Pevgeni silmitseb näljaselt torti ning ütleb naljatavalt “Ei sega, kui meie ka torti saame!”. Püri raputab pead ning ütleb, et tort on mõeldud Part Pelmele, aga Pevgeni võib pärast Pelme käest lõiku küsida. Sammunud külmkapi juurde, avab Püri külmkapi ukse. Järsku kargab külmkapi tagant välja Paavi Põivas karjatades “Pirgite Pusanne!” ning punub vetsude poole. Seltskond vaatab jahmunult talle järgi. Püri oli oma tordi maha pillanud ja Pendrik oli kohvi sülle kallanud. Paja ulatab Pendrikule salvrätiku ning soovitab tal Juraga endale uue kohvi teha. Püri ohkab “Tule taevas appi” võttes oma joogid ja lahkudes puhkeruumist. Pevgeni vaatab nukralt lömmis torti põrandal ja lisab riigieelarvesse Püri tordi ja Perrase kohvi. Perras palub eelarvesse panna ka rikutud püksid.

Paja ja Pevgeni kummarduvad jälle eelarve kohale. Perras küsib Jura kohvimasina juurest riigikogulaste eluasemekulude hüvitamise kohta. Kui ta ei ole ennast sisse kirjutanud Tallinna linna või selle kõrval olevasse valda, siis kas tal ikka on võimalus saada eluasemekulude hüvitist uue Tallinna korteri üüri jaoks? Pevgeni teab kohe, et selline võimalus on olemas tänu Prepinskile, kes majutas niiviisi maksumaksja rahade eest Lasnamäel oma naise venda. Pallas soovitab hüvitise suurust Riigikogu liikme ametipalgast tõsta 20 protsendist 25 protsendini, sest mõned fraktsioonikaaslased on avaldanud selleks soovi. Ka see ettepanek võetakse vastu ja pannakse eelarvesse.

Riigieelarve on alates 2020. aastast tegevuspõhine, mis tähendab, et eelarves ei pea kajastama täpseid kulukohti, vaid lihtsalt luuletama kokku tulemusvaldkonna ning sellele lisama paar indikaatorit ja kõik on korras. Perras pakub eelarve tulemusvaldkonnaks “Inimlik töökeskkond Riigikogus” ning Paja pakub selle indikaatoriteks rõõmsamad ja töökamad Riigikogu liikmed, kohvi ja tordi tarbimise suurenemise ning keskmise Riigikogu liikme kuluhüvitiste suurenemise. Pevgeni ning Perras kiidavad selle heaks ning sulgevad eelarve dokumendi. Ruumi astub Pauri Pussar, Riigikogu esimees ning kutsub Paja, Pevgeni ning Perrase tagasi istungisaali, kohe on jätkumas Riigikogu maratonistungi 34. tund, kus hakatakse arutama PEKRE fraktsiooni protseduurilist küsimust protseduuriliste küsimuste küsimise protseduuri kohta.

Toimetanud Lauren Saimre


0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga